Odszkodowanie za szkodę całkowitą

Szkoda całkowita następuje wtedy, gdy zniszczenia posiadanego przez nas auta są tak znaczne, że koszt jego naprawy jest większy niż jego wartość. Rozwiązanie tego typu nie jest korzystne dla osoby pokrzywdzonej z tego powodu, że ubezpieczyciel wypłaca w takim wypadku tylko różnicę między wartością samochodu przed i po szkodzie. Z reguły jest tak, że złomowaniem musi zająć się osoba pokrzywdzona. Należy podkreślić, że szkoda całkowita jest oczywiście zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Często zdarza się tak, że ubezpieczyciele starają się, żeby na siłę podciągnąć określoną szkodę pod szkodę całkowitą. Stosując taką praktykę, mogą dodatkowo na tym skorzystać. Często w znaczy sposób zaniżają wartość samochodu przed szkodą, albo sztucznie zawyżają wysokość kosztów renowacji. Klientowi trudno jest się w takiej sytuacji zorientować, że coś jest nie tak. Jest jednak nadzieja dla ubezpieczanych. Szkoda całkowita ma zostać zlikwidowana, ponieważ Komisja Nadzoru Finansowego chce, by w niedalekiej przyszłości ubezpieczyciele stosowali inne zasady oceniania kosztów renowacji. Chodzi tutaj o standardowe zasady oceniania bez względu na to, czy szkoda jest częściowa, czy też całkowita.

Zaniżanie kosztów renowacji

Jedną z praktyk w czasie likwidacji szkód jest zaniżenie kosztorysu naprawy po szkodzie, która nastąpiła. Statystyki pokazują, że największych oszczędności, ubezpieczyciele szukają w zmniejszeniu stawki za czas pracy lakiernika oraz blacharza. Takie praktyki w żaden sposób nie znajdują uzasadnienia w przepisach prawa. Niezmiernie często zdarza się tak, że taka praktyka poddawana jest krytyce podczas orzeczeń sądowych. Ubezpieczyciele często bronią się, że jest to tylko i wyłącznie proponowana wartość odszkodowania powypadkowego i może zostać podniesiona po szczegółowym udokumentowaniu naprawy fakturami. Takie postępowanie jest oczywiście kompletnie bezprawne i jedynym jego celem jest zysk zakładu ubezpieczeń. Trzeba podkreślić, że szkoda, która powstała w samochodzie ma wartość obiektywną, ale również mierzalną, w przypadku której wysokość musi być poparta kosztorysem niezawisłego eksperta.

Wynajęcie samochodu zastępczego

Wiele wypożyczalni samochodów zajmuje się usługami bezgotówkowego wynajmowania pojazdów zastępczych. Z takiej usługi korzystają osoby, które są poszkodowane w kolizji samochodowej. Aby skorzystać z usługi wystarczy skontaktować się z odpowiednią firmą świadczącą takie usługi, a wtedy zostanie dla nas zorganizowany odpowiedni samochód. Schemat wygląda tak, że poszkodowany otrzymuje samochód zastępczy tej samej klasy co jego uszkodzony pojazd, a za najem odpowiedzialna jest ubezpieczalnia. Cały taki proces rozgrywa się bezgotówkowo, co zawsze jest korzystnym rozwiązaniem dla osoby poszkodowanej. Firmy świadczące takie usługi mają do dyspozycji samochody różnych klas, dlatego każdy powinien znaleźć samochód zastępczy odpowiedni dla siebie.

Auto zastępcze do nauki jazdy

Zachodniopomorskie Centrum Odszkodowań ze Szczecina posiada ofertę, z której mogą skorzystać szkoły nauki jazdy, których samochody brały udział w kolizjach. Takie auto zastępcze zostanie dostosowane do potrzeb nauki jazdy. W ofercie firmy znajdują się samochody Renault Clio oraz Hyundai i20, które klienci ZCO otrzymują z pełnym pakietem ubezpieczenia. Pojazdy są trwale przystosowane do nauki jazdy i przez cały czas dostępne w ofercie. Samochody wyposażone są w dodatkowe zewnętrzne lusterka, pedały hamulca oraz sprzęgła, a także plafon z L, czyli wszystkie elementy, które powinno posiadać auto zastępcze do nauki jazdy.